15 sierpnia 2026 na stadionie przy Alei Piłsudskiego w Łodzi rozegrano mecz między Widzewem Łódź a Koroną Kielce. W spotkaniu uczestniczyło 16683 kibiców, a jego kwalifikacja określono jako mecz podwyższonego ryzyka ze względu na antagonizmy między grupami fanów. Zabezpieczenie objęło personel ochrony organizatora oraz rozlokowanych funkcjonariuszy na terenie obiektu i w jego otoczeniu. Nad działaniami zabezpieczającymi czuwali dowódcy wyznaczeni do kierowania siłami podczas tej imprezy.
Kto nadzorował zabezpieczenie?
Siły odpowiedzialne za porządek działały wspólnie z różnych jednostek. W działaniach brały udział jednostki Komendy Miejskiej i Wojewódzkiej Policji w Łodzi oraz Oddział Prewencji Policji z Łodzi i z Kielc. Wsparcie zapewniły patrole konne z Komendy Powiatowej Policji w Tomaszowie Mazowieckim i Straż Miejska w Łodzi. W zabezpieczeniu uczestniczyli także policyjni przewodnicy psów oraz funkcjonariusze ruchu drogowego odpowiedzialni za drogi prowadzące na stadion.
Jakie zdarzenia odnotowano podczas meczu?
Podczas trwania zawodów kibice gospodarzy odpalili race na trybunach. Trwają czynności mające na celu ustalenie tożsamości osób, które dopuściły się tego zachowania. Zatrzymano jedną osobę z drużyny przyjezdnej w związku z naruszeniem nietykalności cielesnej funkcjonariusza. Mimo pojedynczych incydentów nie stwierdzono poważniejszych prób zakłócenia porządku publicznego.
Jak nadzorowano przyjazd i odjazd kibiców?
Przejazd autokarów z kibicami gości nadzorowano na terenie miasta zarówno przed, jak i po spotkaniu. Funkcjonariusze ruchu drogowego strzegli bezpieczeństwa na drogach prowadzących na stadion. Rozlokowanie patroli w mieście miało na celu zapewnienie porządku i ochronę mieszkańców. Dowodzenie działaniami pełnili w określonych rolach wyznaczeni oficerowie odpowiedzialni za koordynację sił.
Trwają ustalenia dotyczące osób odpowiedzialnych za odpalenie rac.