Strona główna
Poradnik
Tutaj jesteś
Poradnik Jak odczytać licznik prądu?

Jak odczytać licznik prądu?

Data publikacji 14 lutego, 2024


W dzisiejszych czasach coraz więcej osób chce być bardziej niezależnymi, kiedy chodzi o prowadzenie własnego gospodarstwa domowego. Na pewno jednym z tych aspektów jest zrozumienie, jak odczytać licznik prądu.

Rozpoznanie rodzaju licznika prądu

Zanim jednak zaczniemy mówić o tym, jak odczytywać liczniki, warto zrozumieć, jaki mamy rodzaj licznika. Istnieją trzy główne typy liczników prądu, które są typowe dla polskich domów: liczniki jednotaryfowe, liczniki dwutaryfowe i liczniki wielotaryfowe. Licznik jednotaryfowy ma jeden wskaźnik zużycia energii, niezależnie od pory dnia. Licznik dwutaryfowy posiada dwa wskaźniki – jeden dla energii zużywanej w ciągu dnia, drugi natomiast nocą. Liczniki wielotaryfowe są stosunkowo rzadko spotykane w gospodarstwach domowych i zwykle są zarezerwowane dla firm i przemysłu, które mają unikalne wzorce zużycia energii.

Czytanie liczników jednotaryfowych

Interpretacja licznika jednotaryfowego jest dość prosta. Na liczniku widoczny jest jeden rząd cyfr oraz ruchomy tarczę, która obraca się jednostajnie, pokazując zużycie energii. Jej rotacja jest proporcjonalna do momentalnego poboru prądu. Cyfry na liczniku wskazują zużyte kilowatogodziny (kWh) od momentu zainstalowania licznika. Odczyt licznika przeprowadza się od lewej do prawej, ignorując cyfry po przecinku. Następnie odejmuje się poprzedni odczyt od bieżącego w celu określenia zużycia prądu w danym okresie rozliczeniowym. Przykładowo, jeśli na liczniku jest obecnie 1547 kWh, a poprzedni odczyt wynosił 1450 kWh, zużyto 97 kWh energii. Następnie należy ten wynik pomnożyć przez stawkę za 1 kWh, aby zrozumieć, ile wyniesie rachunek za prąd.

Interpretacja liczników dwutaryfowych

W przypadku licznika dwutaryfowego sprawa jest nieco skomplikowana. Na liczniku są dwa różne wskaźniki, które pokazują zużycie energii w ciągu dnia i nocy. Najważniejsze jest zrozumienie, który wskaźnik pokazuje które zużycie. Zazwyczaj wskaźnik oznaczony jako „1” pokazuje zużycie energii w godzinach szczytu (w ciągu dnia), natomiast wskaźnik oznaczony jako „2” pokazuje zużycie w godzinach poza szczytem (nocą). Warto wziąć pod uwagę, że opłaty za prąd w ciągu dnia są zwykle wyższe niż nocą. Odczytywanie licznika dwutaryfowego polega na odczytaniu obu wskaźników i zsumowaniu wyników. Tak samo jak w przypadku licznika jednotaryfowego, odczyt wykonuje się od lewej do prawej, pomijając cyfry po przecinku.

Potrzebna pomoc w odczycie licznika – gdzie szukać?

Jeśli pomimo wszystko nadal czujesz się niepewny co do odczytania swojego licznika, nie ma powodów do zmartwień. Wiele firm energetycznych oferuje pomoc na swoich stronach internetowych – często w formie poradników instruktażowych lub filmów. Istnieją również strony i fora internetowe, na których użytkownicy dzielą się swoimi doświadczeniami i wskazówkami. Nie zapomnij także, że możesz zawsze skontaktować się z obsługą klienta swojej firmy dostarczającej energię elektryczną. Są tam zazwyczaj osoby dobrze zorientowane w tego typu sprawach i gotowe udzielić rzetelnej informacji. Warto jednak pamiętać, że regularne odczytywanie i monitorowanie stanu licznika prądu pozwala na kontrolowanie kosztów zużycia energii i unikanie niemiłych niespodzianek w postaci wysokich rachunków.

poradnik barmański

Redakcja miastol.pl

Zespół młodych redaktorów, pasjonujących się ogólną wiedzą na temat rozrywki, sportu i turystyki. Cieszymy się, że możemy współtworzyć tak wspaniałą społeczność.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

sok z czarnego bzu