Strona główna
Turystyka
Tutaj jesteś
Turystyka cena za studia MBA

Jaka jest cena za studia MBA?

Data publikacji 17 kwietnia, 2024

Mediana wynagrodzeń absolwentów MBA jest znacznie wyższa niż osób, które nie mogą pochwalić się dyplomem Master of Business Administration – i potwierdzają to statystyki. To jeden z powodów dużego zainteresowania studiami MBA. Osoby chcące wziąć udział w programie mogą jednak obawiać się wysokich kosztów studiów. O jakiej kwocie mowa?

Ile kosztują studia MBA w Polsce? Tanio nie jest, ale są też i dobre wiadomości

Na jakie koszty muszą przygotować się osoby, które chcą podjąć studia MBA? Bez wątpienia są to studia dość drogie; całkowity koszt może różnić się w zależności od uczelni. Niekiedy sięga on kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Zdarza się jednak, że czesne za uczestnictwo w programie jest nieco niższe – łatwo to zauważyć w przypadku programów prowadzonych w mniejszych miastach. Na przykład rekrutacja i opłaty w WSB Merito Toruń nie wymagają takich samych nakładów finansowych co np. w Warszawie. Osoby, które chcą uczestniczyć w programie prowadzonym przez WSB Merito Toruń, nie ponoszą w tym momencie kosztu opłaty wpisowej; muszą uiścić jedynie 200 zł opłaty kwalifikacyjnej. Jeśli chodzi natomiast o czesne, to jego wysokość jest częściowo uzależniona od tego, w ilu ratach przyszły uczestnik chce uiścić płatność. W sytuacji, gdy ktoś chce uregulować całość należności z góry, zapłaci 16 tys. zł; przy  dwóch ratach będzie to niewiele więcej, bo 16,7 tys. zł (obie raty w wysokości 8350 zł), przy dziesięciu 17,4 tys. zł (rata wyniesie 1740 zł), natomiast przy dwunastu – 18 108 zł (rata wyniesie 1509 zł). Tym samym osoby, które nie są w stanie zapłacić za czesne z góry, mogą rozłożyć płatność nawet na kilkanaście rat, dzięki czemu łatwiej będzie im wygospodarować odpowiednią kwotę.

Ile zarabia się po studiach MBA?

W kontekście kosztów sporo osób może jednak zadawać sobie pytanie, ile zarabia się po studiach MBA i czy zdobycie tytułu Master of Business Administration faktycznie się opłaca.

Zarobki są uzależnione oczywiście w dużej mierze od doświadczenia, branży czy miasta, w którym zlokalizowana jest dana firma. Dane Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń potwierdzają jednak, że mediana wynagrodzeń absolwentów MBA jest znacznie wyższa niż osób z wykształceniem wyższym magisterskim. W przypadku osób z tytułem Master of Business Administration mediana wyniosła w 2022 r. aż 14 tys. zł brutto; w przypadku pracowników z wykształceniem wyższym magisterskim, którzy jednocześnie nie mogli pochwalić się ukończeniem programu MBA – 7250 zł brutto, czyli niemal dwukrotnie mniej.

Warto oczywiście mieć świadomość, że główną rolę w kwestii wyższych zarobków odgrywa nie tyle sam tytuł, co wiedza, umiejętności, branżowy know-how i networking. Nie zmienia to jednak faktu, że to właśnie uczestnictwo w programie MBA w większym stopniu stwarza możliwość znacznego podniesienia kompetencji czy poszerzenia sieci kontaktów biznesowych.

Artykuł sponsorowany

poradnik barmański

Redakcja miastol.pl

Zespół młodych redaktorów, pasjonujących się ogólną wiedzą na temat rozrywki, sportu i turystyki. Cieszymy się, że możemy współtworzyć tak wspaniałą społeczność.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

sklep z częściami samochodowymi