Strona główna
Poradnik
Tutaj jesteś
Poradnik Jak zrobić masę solną?

Jak zrobić masę solną?

Data publikacji 14 lutego, 2024


Masa solna to jedna z najpopularniejszych form rękodzieła, szczególnie wśród dzieci. Nie tylko stanowi idealną formę zabawy, ale również rozwija zdolności manualne i wyobraźnię przestrzenną. Jak jednak zrobić masę solną? W tym artykule omówimy wszystkie aspekty tworzenia masy solnej, począwszy od składników, przechodząc przez krok po kroku proces tworzenia, a skończywszy na przechowywaniu gotowej masy.

Składniki potrzebne do wykonania masy solnej

Tworzenie masy solnej to proces nieskomplikowany, do którego wykonania potrzebne są składniki, które zazwyczaj mamy w domu. Do wykonania masy solnej potrzebujemy następujących składników: 2 full szklanki mąki, 1 szklankę soli, 1 szklankę ciepłej wody. Opcjonalnie możemy dodać jedną łyżkę oleju roślinnego, który pomoże w utrzymaniu elastyczności masy. Możemy również dodać jedzenie farby, jeśli chcemy, aby nasza masa była kolorowa.

Przygotowanie masy solnej krok po kroku

Pierwszym krokiem jest wymieszanie mąki i soli w dużej misce. Następnie powoli dodajemy ciepłą wodę, cały czas mieszając składniki. Kiedy masa zacznie się łączyć, możemy dodać olej roślinny. Następnie wyjmujemy ciasto z miski i zaczynamy je wyrabiać na stolnicy posypanej mąką. Ciasto wyrabiamy do momentu, aż stanie się elastyczne i nie będzie przywierało do rąk.

Jeśli masa jest zbyt sucha, możemy dodać trochę wody, a jeśli zbyt mokra – posypać ją mąką. Na koniec, jeśli chcemy dodać kolor, dodajemy jedzenie farby i wyrabiamy ciasto, aż kolor będzie równomiernie rozłożony. Gotową masę możemy teraz formować w dowolny sposób.

Po uformowaniu, jedną z metod utwardzania masy solnej, jest włożenie jej do piekarnika nagrzanego do 100-120 stopni Celsjusza na 1-3 godziny (czas zależy od grubości figura).

Porady i triki przy tworzeniu masy solnej

Tworzenie masy solnej, mimo, że jest proste, może przynieść też jakieś wyzwania. Dlatego warto znać kilka trików. Po pierwsze, bardzo ważne jest dobrze wyrabianie ciasta. Dłuższe wyrabianie zapewni lepszą elastyczność masy, a co za tym idzie lepsze efekty końcowe.

Po drugie, podczas pieczenia warto pozostawić uchylony piekarnik, aby zapobiec pękaniu masy. Po trzecie, po wyciągnięciu masy z piekarnika warto ją zostawić na jakiś czas, aby ostygła. Dopiero wtedy masa uzyska swoją ostateczną twardość.

Co więcej, masę solną można barwić nie tylko farbami spożywczymi, ale również naturalnymi barwnikami, takimi jak sproszkowane kurkuma, kawa czy sok z buraka.

Bezpieczne przechowywanie masy solnej

Przechowywanie masy solnej jest nie mniej ważne niż jej przygotowanie. Najlepiej przechowywać ją w szczelnym pojemniku w chłodnym i suchym miejscu. Dzięki temu masa będzie świeża i gotowa do użycia przez wiele dni. Warto pamiętać, że masę solną można również zamrozić. Aby to zrobić, wystarczy umieścić ją w zamkniętym pojemniku lub woreczku zip, a po wyjęciu pozostawić na kilka godzin w temperaturze pokojowej, aż do całkowitego rozmrożenia.

poradnik barmański

Redakcja miastol.pl

Zespół młodych redaktorów, pasjonujących się ogólną wiedzą na temat rozrywki, sportu i turystyki. Cieszymy się, że możemy współtworzyć tak wspaniałą społeczność.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

sok z czarnego bzu