Strona główna
Poradnik
Tutaj jesteś
Poradnik Jak używać aloes z doniczki?

Jak używać aloes z doniczki?

Data publikacji 14 lutego, 2024


Aloes to roślina, która znana jest ze swoich niezwykłych właściwości zdrowotnych i kosmetycznych. Wystarczy mieć ją pod ręką, by w każdej chwili móc wykorzystać jej dobroczynne działanie. Jak to zrobić? Dowiesz się z tego artykułu.

Zastosowanie aloesu bezpośrednio z rośliny

Aloes, zwany również aloesem prawdziwym, to rodzaj sukulentów, których liście zawierają cenny, żelowy sok. Ta substancja jest wykorzystywana w wielu dziedzinach, począwszy od pielęgnacji skóry, poprzez zdrowie, aż po kulinaria.

Uzyskanie soku aloesowego jest bardzo proste. Wystarczy przeciąć liść aloesu, a następnie zebrać wylatujący z niego żel. Przy użyciu świeżego aloesu z doniczki musisz pamiętać, aby wybrać najstarsze, najgrubsze liście, które znajdują się u dołu rośliny. Liść należy przeciąć u nasady i postawić pionowo w szklance, aby sok mógł odpłynąć. Po kilku godzinach liść można przechylić i zbierać sok do pojemnika.

Sok aloesowy posiada szereg cennych właściwości. Jest m.in. silnym antyoksydantem, przeciwbakteryjnym środkiem, pomaga w leczeniu oparzeń, przyspiesza gojenie skóry, łagodzi objawy trądziku czy suchości skóry. Posiada także właściwości przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwwirusowe.

W przypadku stosowania aloesu na skórę, warto wcześniej sprawdzić, czy nie wystąpi reakcja alergiczna. Możesz to zrobić, aplikując niewielką ilość soku na skórę i obserwując reakcję przez 24 godziny. W razie wystąpienia podrażnienia lub innych nieprzyjemnych objawów, warto zrezygnować z użycia aloesu na skórę.

Do jakich celów wykorzystać świeżą aloesową żel?

Żel aloesowy znajduje szerokie zastosowanie. Może być stosowany jako naturalny produkt do pielęgnacji skóry, łagodzący podrażnienia, przyspieszający gojenie ran, oparzeń czy ukąszeń owadów. Aloes zawiera aloes, substancję, która przyspiesza regenerację skóry, działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie, dzięki czemu sprzyja gojeniu trądziku.

Aloesowy żel może być też stosowany jako naturalny kosmetyk do pielęgnacji włosów – nawilża skórę głowy, łagodzi podrażnienia, poprawia kondycję włosów, przyspiesza ich wzrost. Można go dodać do odżywki lub szamponu lub stosować jako samodzielny preparat – nałożyć na skórę głowy, pozostawić na 15–20 minut, a następnie spłukać.

Żel z aloesu jest również polecany jako środek wspomagający trawienie, łagodzący zgagę, wpływający korzystnie na mikroflorę jelit

Przy jedzeniu warto jednak pamiętać, że sok aloesowy ma gorzkawy smak, dlatego dobrze jest połączyć go z innymi składnikami, by zachować równowagę smakową dania. Zawiera aloinę, która działa przeczyszczająco. Przy zbyt częstym spożyciu może to prowadzić do biegunek czy innych problemów z układem pokarmowym, dlatego warto jest stosować go z umiarem.

Dlaczego warto hodować aloes w domu?

Hodowanie aloesu w domu to nie tylko dostęp do naturalnych, zdrowych kosmetyków na wyciągniecie ręki, ale także spora oszczędność. Zamiast kupować gotowe kosmetyki z aloesem, możemy wykorzystać bezpośrednio sok aloesowy wydzielany przez roślinę.

Warto też pamiętać, że aloes jest rośliną, która oczyszcza powietrze. Absorbuje wiele szkodliwych związków chemicznych, takich jak benzen, formaldehyd czy ksylen, które mogą występować w powietrzu w naszych domach. Jest to szczególnie ważne dla osób mieszkających w dużych miastach czy w mieszkaniach z centralnym ogrzewaniem, gdzie powietrze jest często zanieczyszczone.

Jak prawidłowo wykorzystać aloes z doniczki?

Przy hodowaniu aloesu w domu warto znać kilka podstawowych zasad, które pozwolą nam wykorzystać tę roślinę w 100%. Przede wszystkim, aloes to roślina miłośniczka słońca, dlatego najlepsze miejsce dla niej to parapet południowego okna. Jej podlewanie powinno być umiarkowane – aloes jest rośliną, która potrafi zmagazynować dużo wody, więc nie potrzebuje jej aż tak dużo, jak inne rośliny doniczkowe. Podlewamy go dopiero wtedy, gdy ziemia jest całkowicie sucha. Zbyt duże podlewanie może prowadzić do gnicia korzeni.

Ścięte liście aloesu można przechowywać w lodówce, ale nie dłużej niż kilka dni. Sok aloesowy zachowuje swoje właściwości tylko przez krótki czas, dlatego zawsze lepiej jest korzystać ze świeżo zebranego soku.

Podsumowując, aloes to roślina, która nie tylko zdobi nasze parapety, ale przede wszystkim dostarcza nam szereg korzyści zdrowotnych. Wystarczy mieć go pod ręką, by zawsze móc skorzystać z jego niezwykłych właściwości.

poradnik barmański

Redakcja miastol.pl

Zespół młodych redaktorów, pasjonujących się ogólną wiedzą na temat rozrywki, sportu i turystyki. Cieszymy się, że możemy współtworzyć tak wspaniałą społeczność.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

sok z czarnego bzu