Strona główna
Poradnik
Tutaj jesteś
Poradnik Jak ubrać się na pogrzeb?

Jak ubrać się na pogrzeb?

Data publikacji 15 lutego, 2024

Utrata bliskiej osoby jest jednym z najtrudniejszych wydarzeń, które mogą nas spotkać. Pogrzeb to okazja, by oddać cześć zmarłemu i wesprzeć pozostałych członków rodziny. Jeden z aspektów, na które warto zwrócić uwagę, jest etykieta ubioru.

Etykieta ubioru na pogrzebie

Pierwszą i najważniejszą zasadą jest szacunek dla zmarłej osoby oraz dla uczestników pogrzebu. Stroje powinny być stonowane, eleganckie i dyskretne. W większości kultur dominujący jest kolor czarny, ale nie jest to reguła. Przede wszystkim, stroje powinny odzwierciedlać powagę chwili, przez co zdecydowanie należy unikać jaskrawych kolorów, wzorów czy dekolcji.

Należy zwrócić uwagę, że etykieta ubioru dotyczy zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Dla panów odpowiednim strojem jest ciemny garnitur, biała koszula, krawat (najlepiej czarny lub w ciemne wzory) oraz czarne, czyste i wypastowane buty. Dla pań natomiast idealnym wyborem będzie elegancki, niezbyt wyzywający strój – może to być sukienka lub spódnica z bluzką, które nie odsłaniają zbyt dużo ciała. Kolory, jak wcześniej wspomniano, powinny być stonowane i powściągliwe – odcienie szarości, granatu czy ciemnej zieleni są zupełnie akceptowalne.

Wybór stroju w zależności od tradycji i kultury

Tradycje i kultura mogą wymagać od nas obszerniejszych konsultacji na temat ubioru. Na przykład, w wielu krajach azjatyckich kolor biały jest symbolem żałoby, więc właśnie w nim powinniśmy się ubrać. Z kolei w innych kulturach pokazanie twarzy przez kobiety jest niedopuszczalne, więc zasłanianie głowy może być wymagane.

W przypadku, gdy ceremonia pogrzebowa odbywa się zgodnie z określonym obrządkiem, warto zasięgnąć informacji, jakie wymogi stawia dany rytuał czy religia. Pamiętajmy też, że w miejscu pochówku mogą obowiązywać różne zasady, np. w kościołach katolickich wymagane jest zamaskowanie ramion, a na cmentarzu żydowskim warto zaopatrzyć się w nakrycie głowy.

Co zrobić, gdy nie masz odpowiedniego ubioru

Jeśli z jakiegoś powodu nie posiadasz odpowiedniego stroju do uczestnictwa w ceremonii pogrzebowej, nie powinieneś z tego powodu rezygnować z udziału. Ważniejszy jest szacunek, który okazujemy zmarłeym i ich rodzinie, a nie nasz wygląd. W takim wypadku, starać się stosować do kilku prostych zasad.

Przede wszystkim, ubior powinien być staranny. Nawet jeśli nie masz typowo eleganckich ubrań, unikaj dziurawych jeanów, podartych T-shirtów czy brudnych butów. Dobrym wyjściem może być zestaw czarnych spodni i ciemnej koszuli. Jeżeli nie posiadasz takich rzeczy, wystarczy zwrócić uwagę na stonowane kolory.

Warto pamiętać, że zawsze możemy poprosić o pomoc rodzinę czy przyjaciół. Możliwe, że ktoś posiada w swojej szafie ubranie, które będzie odpowiednie na tę okoliczność. W ostateczności istnieje możliwość wypożyczenia garnituru czy sukienki z salonu lub sklepu z odzieżą używaną.

Jak odpowiednio dobrać dodatki do stroju na pogrzeb

Równie istotne, co stroje, są także dodatki. Powinny one być subtelne i stonowane, tak by nie przykuwały zbyt dużej uwagi. Biżuteria powinna być minimalistyczna, zdecydowanie należy unikać dużych kolczyków, naszyjników czy bransolet. Zegarki powinny być klasyczne, najlepiej metalowe lub skórzane w ciemnym kolorze.

Jeśli chodzi o kobiece torebki najlepiej wybierać małe, zdecydowanie unikajmy dużych shopperów czy toreb na zakupy. Kolor czarny lub inne stonowane barwy będą idealne.

Dla mężczyzn zalecaną opcją jest noszenie muchy lub krawata. W przypadku zimy czy jesieni warto zwrócić uwagę na dobranie odpowiedniego płaszcza czy kurtki – powinny być one eleganckie i stonowane. Czapki, szale czy rękawiczki powinny być zachowane w ciemnych barwach.

Podsumowując, wybierając strój na pogrzeb, warto kierować się przede wszystkim szacunkiem dla zmarłego i jego rodziny. Wybierając odpowiedni strój, pokazujemy, że jest to dla nas ważna i poważna chwila.

Ile trwa lot z Warszawy do Waszyngtonu?

Redakcja miastol.pl

Zespół młodych redaktorów, pasjonujących się ogólną wiedzą na temat rozrywki, sportu i turystyki. Cieszymy się, że możemy współtworzyć tak wspaniałą społeczność.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Jak literatura antyczna przedstawia tragizm ludzkiego losu?