Strona główna
Poradnik
Tutaj jesteś
Poradnik Jak się ubrać na komunię?

Jak się ubrać na komunię?

Data publikacji 14 lutego, 2024

Komunia to wyjątkowy dzień dla całej rodziny. Jest to uroczystość, która wiąże się z wielką tradycją i wymaga od uczestników zachowania odpowiedniego ubioru. W tym artykule przeczytasz o tym, jak przygotować się do tego ważnego wydarzenia, abym każdy członek rodziny prezentował się elegancko i zgodnie z kanonami ubioru obowiązującymi w czasie święta.

Wybór stroju do komunii

Decydując się na określony strój na komunię, warto zdać sobie sprawę, że różnią się one w zależności od płci i wieku. Dla dziewcząt najpopularniejszą opcją jest biała sukienka, często zdobiona koronkami czy falbankami. Chłopcy najczęściej ubierają się w eleganckie garnitury, marynarki lub kamizelki. Równie ważne, jak strój dla dziecka przystępującego do komunii, jest wybór ubioru dla pozostałych członków rodziny.

Przy wyborze stroju warto jednak zwrócić uwagę na kilka aspektów. Przede wszystkim, powinien on być elegancki, ale jednocześnie nieprzesadnie wystawny – pamiętajmy, że to dziecko znajduje się w centrum uwagi tego dnia. Poza tym, strój powinien być przede wszystkim wygodny, zwłaszcza dla dziecka, które będzie musiało przez kilka godzin poruszać się w nim w kościele.

Zasady ubioru obowiązujące w kościele

Obowiązujące w kościele zasady ubioru są dość restrykcyjne, ale równocześnie proste do zrozumienia i zastosowania. Przede wszystkim, strój powinien być skromny i pokrywać większość ciała. Szczególnie ważne jest zakrycie ramion i kolan – zarówno w przypadku kobiet, jak i mężczyzn. Poza tym, nie powinno się zakładać na pieczątkę ornatów o krzykliwych barwach lub zbyt dużą ilością ozdób.

Warto również pamiętać, że w kościele obowiązuje zasada, że głowa powinna być odkryta – dotyczy to zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Jedynym wyjątkiem jest welon noszony przez dziewczynki podczas komunii.

Odpowiedni makijaż i fryzura na komunię

Komunia to przede wszystkim duchowe wydarzenie, dlatego nie powinniśmy przesadzać z makijażem. Zasada skromności jest tu kluczowa. Makijaż powinien być naturalny, delikatny. Drobne korekty kolorystyczne są dopuszczalne, ale ważne jest, aby nie były one zbyt wyraziste. Oczywiście, makijaż powinien być również trwały – liczne emocje, które towarzyszą temu ważnemu dniu, mogą go szybko zniszczyć.

Podobnie jak z makijażem, również z fryzurą na komunię nie powinno się przesadzać. Dla dziewczyn najodpowiedniejsza będzie prosta, elegancka fryzura, a dla chłopców – starannie uczesane włosy. W przypadku dorosłych, również warto postawić na prostotę i elegancję, na przykład z eleganckim kucykiem lub klasycznym upięciem.

Stroje na komunię dla całej rodziny

Jak już wspomnieliśmy, odpowiednio dobrany strój komunijny powinien być harmonijny i elegancki, ale nie przesadnie ekstrawagancki. I tak dla mamy może to być elegancka sukienka w stonowanych kolorach, dad dla taty dobrze skrojony garnitur. Również rodzice powinni pamiętać o nakryciu głowy – jeżeli tylko jest to zgodne z ich przekonaniami i tradycją.

Dla rodzeństwa można wybrać stroje pasujące do stroju dziecka przystępującego do komunii. Tutaj warto jednak zwrócić uwagę aby strój nie był zbyt formalny – przecież młodsze rodzeństwo też powinno czuć się swobodnie w tym wyjątkowym dniu.

Wszystko to sprawia, że decyzja o stroju na komunię to nie jest łatwe zadanie, ale dzięki przestrzeganiu zasady skromności i elegancji, możemy uczcić to wyjątkowe wydarzenie w odpowiedni sposób.

Ile trwa lot z Warszawy do Waszyngtonu?

Redakcja miastol.pl

Zespół młodych redaktorów, pasjonujących się ogólną wiedzą na temat rozrywki, sportu i turystyki. Cieszymy się, że możemy współtworzyć tak wspaniałą społeczność.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Jak literatura antyczna przedstawia tragizm ludzkiego losu?