Strona główna
Sport
Tutaj jesteś
Sport czy w szachach można bić do tyłu

Czy w szachach można bić do tyłu?

Data publikacji 12 stycznia, 2024

Szachy to gra dla prawdziwych strategów. Często decydują o tym nie tylko doświadczenie czy predyspozycje, ale także znajomość zasad. Wiele z nich może wydawać się skomplikowanych, ale gwarantujemy, że po przeczytaniu tego artykułu bicia w szachach nie będą miały przed Tobą tajemnic. Rozważymy szczegółowo ruchy, które można wykonywać „do tyłu”, a także najciekawsze, nietypowe zasady.

Reguły bicia w szachach

Szachy to gra logiczna, w której dążymy do osiągnięcia tzw. szach-mat, czyli zagrania, które uniemożliwi przeciwnikowi ucieczkę swojemu królowi. Część strategii, która prowadzi do tego celu, to bicie figur przeciwnika. Ale jak to zrobić zgodnie z zasadami? Zapraszamy do lektury.

Zobacz również: Jak grać w szachy?

Podstawowe zasady

Pierwszą zasadą, od której musimy zacząć, jest fakt, że bicie w szachach jest możliwe tylko wówczas, gdy figura przeciwnika znajduje się na polu, na które dana figura może się ruszyć. Kolejna zasada to to, że bicie jest możliwe we wszystkich kierunkach – także do tyłu. Zatem odpowiedź na tytułowe pytanie brzmi: tak, w szachach można bić do tyłu!

Zobacz również: Co to jest pat w szachach

Specyfika bicia różnymi figurami

Co jednak z sytuacjami, kiedy bicie figurą do tyłu wydaje się niemożliwe, na przykład w przypadku pionka? To właśnie teraz do gry wchodzą nietypowe reguły bicia, jak bicie w przechodzeniu o którym wspomnimy później. Najważniejsze jednak, żeby pamiętać o specyfice poszczególnych figur. Na przykład wieża bije w pionie i poziomie, natomiast goniec tylko na skos. Hetman bije we wszystkich kierunkach, a skoczek w ruchu „L” – jak pion, niezależnie od pozostałych figur na planszy.

Pozycja figury a możliwość bicia do tyłu

Pozycja figury na planszy ma duże znaczenie dla możliwości jej ruchów, w tym oczywiście bicia. Wszystko zależy od specyfikacji danej figury. Nie mniej jednak, możemy zasugerować, że zasada bicia do tyłu zawsze jest obowiązująca, niezależnie od miejsca na planszy.

Czym jest bicie wstecz w szachach

Bicie wstecz to metoda eliminacji, która pozwala na zabicie figury przeciwnika stojącej za naszą figurą. Wszystko zależy od rodzaju figury, którą operujemy. Bicie wstecz jest dostępne dla wieży, hetmana, gońca i skoczka, to ostatnie przy odpowiednim ustawieniu figur na szachownicy. Gorzej ma się sprawa z pionkiem, który z zasady porusza się tylko do przodu. Mimo to, szachy przewidują sytuację, w której pionek może bić do tyłu, o czym przeczytasz w dalszej części artykułu.

Ruchy nietypowe w szachach

Szachy obfitują w wiele niecodziennych reguł, które dodają do gry różnorodności i spontaniczności. Zdawaloby się, że gra polega tylko na poruszaniu figurek, jednak jest w niej wiele zaskakujących elementów strategii.

Zasady bicia w przechodzeniu (en passant)

Na przykład, mamy do czynienia z tak zwanym biciem w przechodzeniu, które jest jedyną sytuacją, kiedy pionek może „bić do tyłu”. Bicie to jest możliwe tylko pod pewnymi warunkami: kiedy pionek dotarł do piątego rzędu na szachownicy i jest na sąsiednim polu w stosunku do pionka przeciwnika, który właśnie ruszył o dwa pola do przodu. Wtedy nasz pionek może zbić pionka przeciwnika, przechodząc na pole, przez które przeciwnik „przeskoczył”. Jest to jedyny przypadek, kiedy pionek potrafi bić inaczej, niż idzie – w tym wypadku, na skos do tyłu.

Szachy to gra o niezwykle bogatym profilu zasad, które często stają się prawdziwym wyzwaniem dla graczy. Mamy nadzieję, że ten artykuł pomógł Wam lepiej zrozumieć reguły bicia w szachach, w tym bicie do tyłu.

poradnik barmański

Redakcja miastol.pl

Zespół młodych redaktorów, pasjonujących się ogólną wiedzą na temat rozrywki, sportu i turystyki. Cieszymy się, że możemy współtworzyć tak wspaniałą społeczność.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

gdzie kupić szachy