Strona główna
Turystyka
Tutaj jesteś
Turystyka Co warto zwiedzić w Pradze?

Co warto zwiedzić w Pradze?

Data publikacji 15 lutego, 2024

Praga, zwana również „Złotym Miastem”, to miejsce, w którym historia spotyka się z nowoczesnością, a sztuka jest ściśle splątana z codziennym życiem. Tętniąca życiem i pełna kulturowych atrakcji, Praga to miejsce, którego po prostu nie można pominąć podczas wizyty w Europie Środkowej.

Praga: nieodkryte perełki miasta

Choć Katedra Św. Wita czy Zamek na Hradczanach są znane na całym świecie, Praga skrywa także mniej oczywiste, ale równie warte zwiedzenia miejsca. Wśród nich na wyróżnienie zasługuje Kamienne Miasto – zbiór miniaturowych budynków, które zachwycają swoim detalem i precyzją wykonania. Inną niewielką, ciekawą atrakcją jest Smocza Studnia – fontanna, według legendy, strzeżona przez smoka.

Jednym z mniej znanych, ale niesamowicie interesujących miejsc w Pradze jest budynek „Ginger and Fred”, który swoim oryginalnym kształtem przypomina taniec dwóch słynnych tancerzy – Gingera Rogers i Freda Astaire. Ta niebanalna konstrukcja stanowi równocześnie hołd dla tych ikon kina i sztuki tańca.

Wspaniała praska architektura, która zapiera dech w piersiach

Praga słynie przede wszystkim ze swojej architektury – od gotyckich katedr po perły modernizmu. Na uwagę zasługuje przede wszystkim Zamek Praski z Katedrą św. Wita. Jest to niewątpliwie jedno z najbardziej imponujących miejsc i wizytówka stolicy Czech.

Most Karola to kolejna ikoniczna budowla, której nie można przegapić podczas spaceru po Pradze. Ten gotycki most nazywany jest czasem „mostem tysiąca figur”, ze względu na rosnącą liczbę statui umieszczonych wzdłuż jego długości.

Zwiedzający, którzy cenią sobie nowoczesną architekturę, powinni udać się do dzielnicy Holešovice, gdzie znajdują się niezwykłych kształtów budowle z epoki komunistycznej oraz intrygujące projekty takie jak futurystyczny Dom Tańczący.

Muzea w Pradze, które warto odwiedzić

Muzeum Narodowe w Pradze to naprawdę wyjątkowe miejsce pełne artefaktów oraz dzieł sztuki ze wszystkich epok. To największe muzeum kraju i prawdziwa skarbnica wiedzy na temat historii i kultury Czech.

Dla miłośników sztuki nowoczesnej i współczesnej wizyta w Narodowej Galerii Sztuki będzie bez wątpienia spełnieniem marzeń. Ta instytucja gromadzi niezwykłe kolekcje malarskie, rzeźbiarskie i fotograficzne, które sprawią, że każdy miłośnik sztuk wizualnych będzie zadowolony.

W Pradze znajduje się też wiele specjalistycznych muzeów. Warto zwrócić uwagę na Muzeum Komunizmu, które gromadzi eksponaty związane z erą komunistyczną w Czechosłowacji, czy muzeum Muzyki, gdzie można podziwiać stare instrumenty muzyczne i dowiedzieć się więcej o historii muzyki.

Smaki Pragi: kulinarne atrakcje czeskiej stolicy

Kulinarne odkrywanie Pragi to prawdziwa przygoda dla podniebienia. Trudno o lepsze miejsce do spróbowania tradycyjnych dan czeskich. Pierogi, gulasz czy smażone serwadło to tylko niektóre ze smakowitych potraw, którymi można cieszyć się w praskich restauracjach.

W laski każdego piwo miłośnika powinny trafić lokalne piwa – Czechy słyną z produkcji jednego z najlepszych piw na świecie, a praska piwna tradycja jest niezwykle długa i bogata. Każdy pub serwuje tradycyjne piwo czeskie, a wiele z nich oferuje również degustacje pod okiem piwnych ekspertów.

Jeśli natomiast zależy nam na słodkim zakończeniu posiłku, koniecznie trzeba spróbować tradycyjnych czeskich deserów, takich jak trdelnik – zwijane ciasto z cynamonem i cukrem, pieczone na otwartym ogniu, czy owsiane ciasteczka z dżemem i lukrem.

Praga to prawdziwy raj dla miłośników historii, sztuki i dobrej kuchni. Wizyta w tym mieście to niezapomniana podróż przez epoki, style i smaki, które na długo zapadną w pamięć każdego podróżnika.

Ile trwa lot z Warszawy do Waszyngtonu?

Redakcja miastol.pl

Zespół młodych redaktorów, pasjonujących się ogólną wiedzą na temat rozrywki, sportu i turystyki. Cieszymy się, że możemy współtworzyć tak wspaniałą społeczność.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Jak długo leci się na Karaiby z Polski?