Od Naczelnej
Kiedy składaliśmy kolejny numer Miasta Ł, okazało się, że maj jest miesiącem pełnym świąt. I to nie tylko tych oczywistych jak Święto Pracy, flagi czy konstytucji. Również takich mniejszych, bardziej kameralnych, grupowych, podgrupowych, sektorowych. Zatem gazeta, którą trzymacie Państwo w ręku jest zaproszeniem na imprezy, koncerty, wystawy. Odbywają się one z okazji tychże świąt, jubileuszy i różnych innych, mniejszych i większych okazji. Warto w nich uczestniczyć, bo są różnorodne, radosne i ciekawe.
Dla mnie osobiście najważniejsze majowe święto, o którym pisze Mariola Andrzejczak w tekście „Miłość, z której się nie wyrasta” to 55 rocznica Studenckiego Radia Żak Politechniki Łódzkiej. Byłam z tą rozgłośnią związana całe moje dorosłe życie. I jestem do dziś, prowadząc audycję „Działam, więc jestem”. To radio mnie ukształtowało. Ludzie, których w nim poznałam stali się moimi najlepszymi przyjaciółmi. Żak to fantastyczne miejsce, gdzie spotykają się osoby, którym się naprawdę chce robić ciekawe rzeczy. Dlatego zachęcam wszystkich łodzian i łodzianki do uczestniczenia w urodzinach radia, słuchania Żaka i napawania się dumą, że mamy w Łodzi taką rozgłośnię. Bo trzeba podkreślić, że Radio Politechniki Łódzkiej jest ostatnią w Polsce całkowicie niekomercyjną rozgłośnią radiową. Jest znakomitą szkołą dziennikarstwa, demokracji, tolerancji. To jest miejsce, w którym Łódź naprawdę kreuje.
Maria Nowakowska zaprosi na Święto Łódzkiej Pozarządówki, czyli wszystkich organizacji, które działają w Łodzi na rzecz jej mieszkańców. Będzie dużo zabawy, nauki, interesujących spotkań. To znowu znakomita okazja, żeby zobaczyć ile ciekawych inicjatyw podejmowanych jest w naszym mieście. To miejsce dla wszystkich, którzy myślą o wolontariacie, chcą działać na rzecz najbliższej okolicy, ale również dla tych, którzy chcą zobaczyć co robią inni.
Na zakończenie polecam główny temat numeru. Są nim wybory do Europarlamentu. I proszę, Drodzy Państwo nie krzyczeć, że polityką się brzydzicie. Proszę nie mówić, że to nie Wasza sprawa, że do punktu wyborczego daleko
a do Brukseli jeszcze dalej. Na te wybory należy iść. Każdy obywatel, któremu zależy na swoim mieście i kraju, powinien świadomie zdecydować na kogo odda swój głos. Pomagamy w tym. Przybliżamy sylwetki kandydatów do Europarlamentu z okręgu łódzkiego. Zachęcamy do uważnego przeczytania i rozsądnego podjęcia decyzji. 25 maja spotkajmy się wszyscy przy urnach wyborczych. Pobijmy rekord frekwencji. Pokażmy, że dojrzewamy jako społeczeństwo.
Dodam tylko, że Miasto Ł jest gazetą, która promuje takie wartości jak demokracja, równość, integracja społeczna, prawa człowieka i obywatela. Zatem nie znajdziecie Państwo wśród opisywanych przez nas kandydatów osób, których poglądy i czyny pokazują, że te wartości są im obce. Uważamy bowiem, że są postawy i opinie, których nie należy promować w dyskursie publicznym, gdyż są one niebezpieczne dla demokracji i ładu społecznego.
Życzę Państwu miłej lektury. I dobrego, ciepłego maja. W Łodzi.
You must be logged in to post a comment.