Obywatelu! Zrób sobie dobrze sam!
Prawie wszystkimi pieniędzmi publicznymi dysponują urzędnicy. Właśnie! Prawie wszystkimi. Jednym procentem tych środków dysponujemy sami.
To już niedługo, za chwilę właściwie. Minie marzec, przyjdzie kwiecień i…stało się! Chodzi o to, że przyjdzie wiosna? Że będzie ciepło, lub nawet gorąco? Tu pewności nie ma. Zimy właściwie nie było, więc czemu ma być wiosna? Na szczęście jest w życiu coś absolutnie pewnego – podatki. Jak co roku trzeba się rozliczyć z fiskusem. To akurat jest nieuchronne. Chodzi o pieniądze, które w ciągu roku wpłaciliśmy do urzędu skarbowego i które teraz mają służyć szczytnym celom. Tylko jakim? Na to żadnego wpływu nie mamy.
Prawie wszystkimi pieniędzmi publicznymi dysponują urzędnicy. Właśnie! Prawie wszystkimi. Jednym procentem tych środków dysponujemy sami. Hasło „1%” to możliwość zdecydowania o tym, jak wydawane są publiczne pieniądze. To jedyny moment, w którym możemy bezpośrednio wpłynąć na to gdzie fiskus przekaże część naszego podatku. Należy dobrze przemyśleć decyzję, komu chcemy przekazać pieniądze i na jaki cel.
Procent dla Łodzi
Pamiętajmy, że jest to możliwość realnego wpłynięcia na rzeczywistość. Organizacje pozarządowe mające status OPP(Organizacji Pożytku Publicznego) działają w bardzo wielu sferach społecznych. Pomagają dzieciom, młodzieży, osobom niepełnosprawnym, seniorom. Zajmują się przestrzenią miejską, zwierzętami, edukacją, kulturą. Piszą książki, wydają gazety, organizują happeningi, spotkania, konferencje, zabawy, gry miejskie… Słowem – dla każdego coś miłego!
Dlatego zanim wypełnimy PIT, zastanówmy się do kogo mają popłynąć nasze pieniądze. W pierwszej kolejności warto pomyśleć o organizacjach z najbliższego otoczenia. Pamiętajmy, że wspierając właściwą organizację, możemy wpłynąć na rozwiązanie problemu, który nam szczególnie doskwiera.
Dla jednego ważna jest zieleń miejska, dla innego zwierzaki w schronisku, dla kolejnej osoby może to być sytuacja dzieci, czy seniorów. Jestem przekonana, że każdy z nas znajdzie odpowiednią organizację, która realizuje właśnie bliskie mu cele.
To, do czego chciałabym zachęcić, to rozglądanie się po najbliższej okolicy. Oczywiście 1% podatku możemy przekazać organizacjom ogólnopolskim, albo takim, które działają w innych miastach i województwach, ale jeśli chcemy zobaczyć zmianę w swojej najbliższej okolicy, wesprzyjmy organizacje lokalne. Promujmy tych, którzy pracują na rzecz Łodzi. Często są to niewielkie organizacje, dla których 1% podatku jest ogromnym wsparciem i wzmocnieniem.
Dla każdego coś miłego
W naszym mieście działa wiele OPP, które co roku realizują fantastyczne działania. Dzięki tym pieniądzom ZHP organizuje wypoczynek letni i zimowy dla młodzieży i dzieci, których rodziny są w trudnej sytuacji finansowej. Podobne działania podejmuje Bank Żywności, gdzie co roku pond 100 dzieci wyjeżdża na kolonie. Wakacje połączone z socjoterapią realizuje za pieniądze z 1% Pracownia Alternatywnego Wychowania. „Staramy się spełniać marzenia naszych podopiecznych. To oni decydują dokąd jedziemy. Byliśmy nad morzem, byliśmy w Bieszczadach. Oprócz wypoczynku jest to również wyrwanie dzieciaków ze środowiska, pokazanie innych modeli zachowania, czas na rozmowę i prawdziwą pracę socjoterapeutyczną.” – Mówi Dorota Piskorska z PAW.
Ogromną pracę na rzecz najmłodszych i to tych w najtrudniejszej sytuacji, wykonuje Fundacja Dom w Łodzi, która prowadzi dom dziecka dla ciężko chorych, osieroconych dzieci. Za pieniądze z przekazane przez Urząd Skarbowy prowadzona jest rehabilitacja. W zeszłym roku dzięki tym działaniom udało się na tyle poprawić stan zdrowia dwójki dzieci, że trafiły one do adopcji, dziś mają rodziców. Łódzki Klub Amazonka z 1% finansuje przede wszystkich wsparcie psychologiczne i rehabilitację dla kobiet z nowotworem piersi. Z pozyskanych funduszy można corocznie pomóc kilkudziesięciu paniom. Stowarzyszenie Centrum Wsparcia Terapeutycznego stworzyło pierwszą w Polsce świetlicę podwórkową a pieniądze podatników przeznacza na ciepłe posiłki dla swoich podopiecznych (Jak deklaruje Sylwester Janek w zeszłym roku rozdano ich 33 650). Towarzystwo przyjaciół Łodzi organizuje wycieczki promujące miasto, spotkania i prelekcje dla różnych grup wiekowych.
Fantastycznie 1 % podatku wykorzystało Towarzystwo Wspierania Inicjatyw Harcerskich „Prawy Hals”. – „Przeprowadziliśmy remont domu zarządcy księżego młyna, w którym odbywają się zbiórki. Dostaliśmy go w dzierżawę od miasta po zburzeniu naszej harcówki. To jest zabytek, więc został wyremontowany pod okiem konserwatora. Ociepliliśmy go, wymieniliśmy okna, założyliśmy nowy piec. Zajmujemy się również szkutnictwem, odnawiamy łódki, niektóre mają nawet ponad 40 lat. Remontujemy, laminujemy, malujemy, razem z naszymi podopiecznymi, sami, co roku od nowa i od nowa… A dlaczego? Żeby dzieciaki miały czym pływać” – opowiada Marta Jeziorowska.
Profesjonalne działania na rzecz zwierząt prowadzi Fundacja Kocia Mama. „Znaleźliśmy domy 352 kotom i 8 psom będącym naszymi podopiecznymi oraz pomogliśmy znaleźć domy 122 kotom spoza Fundacji. Ważnym elementem naszej działalności jest bezpłatne wypożyczanie sprzętu fundacyjnego służącego do odławiania dzikich kotów i ich przetrzymywania podczas leczenia. W roku 2013 z pomocy Fundacji w tym zakresie skorzystało kilkadziesiąt osób, czego efektem było złapanie w sumie 180 kotów, najczęściej celem ich sterylizacji. Oprócz pomocy bezdomnym zwierzętom, jednym z najistotniejszych celów działania Fundacji, jest edukacja dzieci i młodzieży. Chcemy uczyć najmłodszych miłości i szacunku do kotów.” – wylicza Anna Błaszczyk, jedna z wolontariuszek Fundacji.
Chętnie o swoich działaniach finansowanych z 1% opowiadają również przedstawiciele Ośrodka działań Ekologicznych Źródła. „Dzięki wpłatom podatników realizujemy bezpłatne warsztaty z zakresu ekologii, zrównoważonego rozwoju, edukacji obywatelskiej, regionalnej, etnograficznej, artystycznej dla dzieciaków z okolicznych szkół.” – zaprasza Ewa Kamińska-Bużałek – edukatorka. Stowarzyszenie Krzysztofa Kamila Baczyńskiego za pieniądze przekazane przez podatników wydaje tomy poezji, organizuje konkursy i spotkania poetyckie. Fundacja Form-Art robi artystyczny piknik rodzinny „Piraci na Zdrowiu” oraz współfinansuje projekt „Latający Dom Kultury”. Są to plenerowe warsztaty artystyczne, realizowane w wakacje na terenie łódzkich osiedli, między blokami, na skwerkach.
Ważny podkreślenia jest fakt, że łódzkie organizacje pozarządowe, mimo konkurowania o pieniądze podatników, współpracują ze sobą w tym zakresie. Fundacja Jaś i Małgosia, która sama pozyskuje pieniądze na własne działania, realizuje również projekt Procent dla Łodzi, gdzie zachęca mieszkańców do przekazywania 1 % swojego podatku lokalnym organizacjom. Wychodząc z założenia, że im więcej pieniędzy zostanie w Łodzi, tym lepiej będzie nam się żyło.
Długo można wymieniać jak fantastyczne zmiany niesie za sobą mądre przekazanie 1% podatku. A tych zmian potrzeba naszemu miastu bardzo wiele. Od każdego z nas zależy do kogo trafią pieniądze. Dobrze, żeby trafiły jak najbliżej naszego miejsca zamieszkania, czyli do łódzkich organizacji pozarządowych. Rozejrzyjcie się Państwo dobrze i zdecydujcie, która z lokalnych organizacji pozarządowych jest Wam najbliższa. I nie zapomnijcie o niej przy wypełnianiu swojej deklaracji podatkowej.
Informacje o lokalnych organizacjach pozarządowych można znaleźć na stronach:
www.aktywniobywatele.uml.lodz.pl
—–
Kto to jest OPP?
Pamiętajmy, że nie każda organizacja pozarządowa to organizacja pożytku publicznego. Status OPP przysługuje tylko niewielkiej części organizacji oraz innych podmiotów realizujących działania pożytku publicznego, które muszą spełnić dodatkowe warunki. Aby móc uzyskać ten status, (nadawany przez sąd rejonowy) stowarzyszenie lub fundacja muszą m.in.: prowadzić przez co najmniej 2 lata działania na rzecz ogółu społeczności lub dla grupy, która charakteryzuje się szczególnie trudną sytuacją; mieć statutowy kolegialny organ kontroli (członkowie takiego ciała nie mogą być powiązani z członkami zarządu organizacji), w zarządzie nie może być osób skazanych za przestępstwa umyślne lub skarbowe. Nad wszystkimi OPP kontrolę sprawuje Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Każda taka organizacja zobowiązana jest też do składania rocznych sprawozdań merytorycznych i finansowych ze swojej działalności, w tym z wykorzystania środków z mechanizmu 1%.
—–
Komentarz autorki
Rok temu mieszkańcy Łodzi przekazali ponad 21 milionów złotych jednego procenta. Niestety zaledwie ułamek tej sumy trafił do naszych, łódzkich organizacji. TO MUSI SIĘ ZMIENIĆ. Przecież to właśnie małe, lokalne organizacje docierają z pomocą do najbardziej potrzebujących. To one wiedzą, że na Dąbrowie mieszka Agnieszka z autyzmem, która wymaga specjalistycznej rehabilitacji, że w szpitalu na Spornej jest Oliwka, która musi mieć przeszczep szpiku i Pawełek, którego trzeba przyjąć do hospicjum. To one też dbają aby łódzkie dzieci miały ciekawe, profesjonalne zajęcia pozalekcyjne, organizują czas seniorom, zapraszają na wystawy i koncerty. Dzięki nim powstają kolejne ścieżki rowerowe, skwery, świetlice środowiskowe. Przekażmy 1% podatku łódzkim organizacjom. Wróci do nas z nawiązką.
Na zdjęciu: Akcja sadzenia kwiatów zorganizowana przez Ośrodek Działań Ekologicznych „Źródła”; fot. Tomasz Bużałek.
You must be logged in to post a comment.