O łódzkich muralach
W ramach OFF Galerii powstały trzy murale na ścianach kamienic na Starym Polesiu. Jeden z nich został namalowany na ścianie kamienicy przy ul. Pogonowskiego 35, tuż obok boiska naszej szkoły. Malunek przedstawia autorską interpretację obrazu Jerzego Krawczyka „Myśli o działaniu, myśli o myśleniu” ze zbiorów Muzeum Miasta Łodzi.
W lewym dolnym rogu widzimy otwartą książkę, która leży na innej, zatytułowanej „Traktat o dobrej robocie”. Na jednej ze stron umieszczony został tytuł „Wybór pism, Tom 1. Myśli o działaniu”, na drugiej stronie zaś namalowany jest portret autora książek – Tadeusza Kotarbińskiego. W górnej części muralu dostrzegamy fragment tekstu zatytułowany „Dyskusja o muralach”. Obraz wykonali dwaj łódzcy graficiarze: Ntk Ovca i Meisal.
Jerzy Krawczyk, jeden z najlepszych łódzkich malarzy, zajmował się przede wszystkim malarstwem sztalugowym, a okazjonalnie tylko rysunkiem i grafiką, pracował też jako rysownik w Zakładzie Anatomii Prawidłowej Akademii Medycznej w Łodzi. Zmarł w 1969 r.
Tadeusz Marian Kotarbiński to jeden z najwybitniejszych filozofów polskich, profesor Uniwersytetu Warszawskiego. Podczas wojny wykładał na tajnych kompletach. Współorganizował Uniwersytet Łódzki i był jego rektorem. Opublikował kilkaset prac. Odznaczony został najwyższymi odznaczeniami państwowymi. Zmarł w 1981 r.
Mikołaj Sztuka – uczeń Szkoły Podstawowej nr 26 w Łodzi, członek redakcji gazetki szkolnej „Koniczynka”.
Mural, który mnie zaciekawił, przedstawia wazon ze zwiędniętymi kwiatami. Znajduje się on na al. Politechniki 16. Autorem tego murala jest Aryz. Ten obraz jest ciekawy, a zarazem smutny, mało kolorowy i poważny. Są na nim dwie peonie i gałązka bzu – przypomina mi wiosnę.
Wiktoria Markowska
Jeden z murali Aryza z Hiszpanii znajduje się przy ul. Pomorskiej 67. Przedstawia kobietę trzymającą kartkę z namalowanym sercem. Kobieta siedzi w wodzie. Ma na nogach kolorowe pończochy. Obraz jest bardzo ciekawy. Wybrałam ten mural, bo jest bardzo pogodny i kolorowy, i wprawia w pogodny nastrój.
Justyna Przybyłowicz
Kiedy jadę do mojej Babci, widuję pewien mural. Autor tego dzieła to Etam Crew. Obraz inspirowany jest wierszem Juliana Tuwima „W aeroplanie”. Na ścianie kamienicy jest przedstawiona starsza pani, która ma na głowie ludową chustę, a w rękach trzyma kurę. Mural znajduje się on na al. Politechniki 16.
Lubię murale, często robię im zdjęcia. Niektóre są śmieszne, a inne dziwne, zmuszają do zastanowienia. Lubię myśleć nad ich treścią.
Klaudia Sznajder
Grupę młodych dziennikarzy prowadzi Pani Anna Chojnacka.
Pracę z grupą ze strony Miasta Ł koordynuje Anna Jurek.
You must be logged in to post a comment.