Niania potrzebna od zaraz
Z Justyną Kliombką-Jarzyna o projektach ułatwiających kobietom powrót na rynek pracy rozmawia Aleksandra Dulas.
Aleksandra Dulas: Projekty, o których porozmawiamy, dotyczą kobiet i pracy. To propozycje ułatwiające młodym mamom funkcjonowanie na rynku i interesujące wsparcie dla kobiet 50 plus. Wciąż szukacie chętnych do udziału w tych projektach?
Justyna Kliombka: Tak. Pierwszy z nich nazwaliśmy Powrót Mamy do Pracy. To jest wsparcie skierowane do kobiet, które są na urlopach wychowawczych lub rodzicielskich i chcą wrócić do pracy. Nasza pomoc polega na sfinansowaniu części wynagrodzenia niani. Z kim zostawić dziecko – to zazwyczaj największy problem młodych mam. Nie bardzo chcą, aby trafiło do żłobka, nie zawsze może je wesprzeć rodzina. Zatem to wsparcie jest dla tych mam, które mają pracę, chcą do niej wrócić, ale ich małe dzieci wymagają opieki. W ramach naszego projektu mogą przez rok otrzymywać pomoc, ale nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 3 roku życia. Zatem najbardziej skorzystają panie, które mają dzieci dwuletnie i młodsze.
Co zrobić, żeby wziąć udział w tym projekcie? Jak uzyskać wsparcie?
JK: Mama musi się do nas zgłosić zanim wróci do pracy. Wtedy my pomagamy dopełnić wszelkich formalności, pomagamy znaleźć nianię, podpisać z nią umowę. Bywa też tak, że kobiety mają własne, zaufane nianie, które np. opiekowały się starszymi dziećmi. Może to być także ktoś z rodziny. Wskazane jest, żeby niania była kobietą i miała ukończone 50 lat.
To oznacza, że aktywizujecie jednocześnie dwie kobiety: mamę i nianię?
JK: Taki jest zamysł. W idealnej sytuacji dwie kobiety wracają na rynek pracy. Niania dostaje od nas 1850 zł. To jest umowa zlecenie, ale ponieważ zawarta jest w ramach tzw. mechanizmu aktywizacyjnego, ZUS opłaca wszystkie składki.
Ten projekt kierujecie do kobiet, które już mają pracę. Ale wspieracie również takie, które dopiero poszukują zatrudnienia.
JK: W takim przypadku również finansujemy nianię, z tym, że przez 9 miesięcy. Ale z drugiej strony mamie zapewniamy doradztwo zawodowe, przyglądamy się jej kompetencjom. Oferujemy w ramach projektu spotkanie z psychologiem i pośrednikiem pracy, który ma za zadanie znaleźć dla niej propozycje zatrudnienia. Każda z uczestniczek może też iść na kurs doszkalający, a my pokryjemy koszty do wysokości 2000 złotych.
Czy są jakieś ograniczenia wieku mam uczestniczących w projekcie?
JK: Nie ma takich ograniczeń. Natomiast dziecko nie może przekroczyć trzeciego roku życia.
Proponujecie Państwo również wsparcie dla kobiet starszych, takich po 50 roku życia. Na czym ono polega?
JK: Realizujemy projekt Profesjonalna Opiekunka 50+. Zapraszamy panie po pięćdziesiątce, które chciałyby wrócić na rynek pracy i zająć się opieką nad dziećmi albo osobami starszymi. Obie grupy przygotowujemy do pracy, zapewniamy bardzo rozbudowany program szkoleń, gdzie nabywają niezbędne wiedzę i umiejętności. W przypadku pań zajmujących się osobami starszymi są to między innymi elementy pielęgnacyjne i medyczne. Jeśli chodzi o opiekę nad dziećmi, jest to pełen zakres szkolenia prowadzony w oparciu o wytyczne ministerialne. W trakcie trwania nauki wypłacane jest stypendium. Projekt kończy się egzaminem, a Panie dostają certyfikat opiekunki dziennej bądź opiekunki osoby starszej. W obu przypadkach proponujemy też szkolenia z podstaw obsługi komputera. Panie, które skończą u nas kurs i zdadzą egzamin, trafiają na płatny staż. Staramy się też, aby najlepiej przygotowane osoby znalazły zatrudnienie.
***
Justyna Kliombka-Jarzyna – jestem członkiem zarządu Fundacji 4Future. Fundacja działa od 2011 roku. Od początku kieruje swoje działania do osób po pięćdziesiątce i kobiet. Zrealizowaliśmy już kilka projektów. Za jeden z nich, Fifty Fifty zostaliśmy w 2014 roku nagrodzeni przez Urząd Marszałkowski w Łodzi, w konkursie Lider POKL (Program Operacyjny Kapitał Ludzki)
www.profesjonalnaopiekunka50plus.pl