Kocia Edukacja

Kiedy zakładałam Fundację, musiałam napisać Statut – takie są niestety wymagania prawne. Ja, kociara z krwi i kości, mam wrodzony wstręt do wszelkiej biurokracji, dlatego, by szybko zamknąć temat, wzięłam kartkę, długopis i wypisałam zadania, jakimi powinna się zająć Fundacja Kocia Mama.
Jednym z punktów na pozór mało ważnych była edukacja – nowość wtedy na polu działań pro zwierzęcych. Każdy generalnie zajmował się sterylizacją, kastracją, adopcją i kwestą, nikt nie wpadł na pomysł, by dzieci i opiekunów kotów zacząć edukować.
Inne spojrzenie jest chyba wpisane w działanie Kociej Mamy, dlatego mimo że co niektórzy patrzyli na mnie dziwnie, ekipa dziewcząt z kotami wyruszyła do szkół i przedszkoli w Łodzi. Pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę. Edukujemy od lat wszędzie, gdzie tylko mali i duzi miłośnicy futer chcą posłuchać naszych kocich paciorków – jak określamy nasze zajęcia z dziećmi. Schemat jest zawsze taki sam: opowiadamy o pielęgnacji, higienie, żywieniu. O tym, co potrzeba kotu, by był szczęśliwy w nowym domu, tłumaczymy zwyczaje, obalamy mity i przesądy, piętnujemy złe zachowanie, ale zawsze tak, by edukacja była pozytywna.
Koty bywają różne, czasem zabieramy ze sobą rasowe i dachowe, by uatrakcyjnić lekcje, ale i przy okazji opowiedzieć o specyfice danej rasy, indywidualnych potrzebach, dlaczego koty trzeba czesać i którym koniecznie należy ciąć pazurki. W programie przewidziana jest również praca, czyli dzieci otrzymują zadania: malują kocie rysunki, rozwiązują labirynty, rebusy bądź krzyżówki. Wiadomo, wszelkie zadania tematycznie związane są z kotami.
Programy edukacyjne wzbogacone są także o prezentacje multimedialne – jest to możliwe dzięki temu, że w Kociej Mamie są wolontariuszki, które oprócz wykształcenia biologicznego są nauczycielkami i dydaktykami. Tak więc do każdego wieku dzieci mamy adekwatną ofertę szkoleniową. Teraz po kilku latach pracy FKM ma wyłączność na przeprowadzanie „kocich” warsztatów w Łodzi. Dzieje się tak dlatego, że nasze zajęcia są atrakcyjne zarówno dla dzieci jak i nauczycieli – nie przypominają w niczym nudnych prelekcji. W programie oprócz przekazywanej wiedzy ze świata kotów, wprowadzone są zajęcia z rytmiki i jogi śmiechu, a malowanie buzi i drobne prezenty reklamowe tylko dodają uroku i są ogromną radością.
Zawsze przy okazji zajęć edukacyjnych organizowana jest zbiórka karmy dla podopiecznych Fundacji.
Szczególną troską otaczamy koty kalekie – każdy wie, że o nie troszczymy się najbardziej. Myślę, że właśnie z powodu szczególnej empatii, naturalną koleją stało się zapraszanie Kociej Mamy do szkół dla dzieci o specjalnych potrzebach. Bywamy w miejscach, gdzie dzieci po raz pierwszy mają okazję dotknąć futro kota, poczuć jego zapach i poznać budowę ciała.
Fantastyczny zespół Fundacji Kocia Mama zabiera swoje koty do wszystkich dzieci, które chcą dowiedzieć się więcej o tych zwierzętach i wsunąć ręce w kocie futro.
Zaczynamy kolejny rok zajęć edukacyjnych – zapraszamy do kontaktu w celu umawiania spotkań.
www.kociamama.pl