Kocham, lubię, szanuję
Kolorowa Tolerancja – po raz szesnasty
Pod hasłem KOCHAM, LUBIĘ, SZANUJĘ przejdziemy przez miasto, świętując pierwszy dzień wiosny. Chcemy pokazać, że Łódź pamięta o swoich wielokulturowych korzeniach i że wspólnie wspieramy ideę szacunku i akceptacji drugiego człowieka.
Sześć lat temu, w Łodzi w ramach starań o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury, ustanowiony został turystyczny rekord Polski. Pięćdziesiąt wycieczek prowadzonych przez pięćdziesięciu przewodników przeszło przez miasto, odwiedzając najciekawsze miejsca: instytucje kultury, kościoły, muzea. Niektórzy z Was pewnie do dziś pamiętają zdjęcie z lotu ptaka, na którym widnieje napis ŁESK, ułożony przez uczestników wycieczek na Starym Rynku.
Nie zostaliśmy Europejską Stolicą Kultury. Ale przecież my, łodzianie, i tak wiemy, że Łódź jest miejscem inspirującym i zdecydowanie wartym poznawania.
W tym roku, w ramach Kolorowej Tolerancji, pobijemy turystyczny rekord po raz drugi. Zaangażowane jest całe miasto – władze, przewodnicy łódzcy, instytucje kultury i szkoły. Pod hasłem KOCHAM, LUBIĘ, SZANUJĘ przejdziemy przez miasto, świętując pierwszy dzień wiosny. Chcemy pokazać, że Łódź pamięta o swoich wielokulturowych korzeniach i że wspólnie wspieramy ideę szacunku i akceptacji drugiego człowieka.
Kolorowa Tolerancja to łódzka akcja z długą tradycją. Zapoczątkowana została w 2000 roku, w reakcji na liczne szpecące ulice i mury swastyki oraz gwiazdy Dawida na szubienicy, których mieszkańcy zdawali się nie zauważać. Co roku, 21 marca, w Międzynarodowy Dzień Walki z Rasizmem i Nietolerancją, łodzianie wychodzą na ulice, by zamalowywać rasistowskie graffiti. Hasło „Ulice hańby – Czy wy tego nie widzicie?” umieszczone na ulotkach w 2007 r. miało skłonić do działania, pokazać bierność łodzian w zderzeniu z mową nienawiści.
Dziś, dziewięć lat później, w programie Kolorowej Tolerancji nadal znajduje się zamalowywanie obraźliwych napisów. Jest ich zdecydowanie mniej, niż kiedyś. Ale czy oznacza to, że nie warto już przypominać o potrzebie dialogu i akceptacji?
Wydaje mi się, że dziś tym bardziej trzeba mówić o tolerancji. Fala nienawiści z murów przeniosła się do Internetu, co niestety znacznie powiększa jej zasięg.
Dlatego pod hasłem: KOCHAM, LUBIĘ, SZANUJĘ, chcemy zaangażować mieszkańców Łodzi – młodzież i dorosłych – by w atmosferze sympatii i wzajemnego szacunku wspólnie powitać wiosnę.
Turystyczny rekord, to tylko część akcji Kolorowa Tolerancja. Odbędą się też warsztaty dla młodzieży „Co nas łączy, co nas dzieli?”, prowadzone przez Alę Elczewską – córkę ocalałej z łódzkiego getta, Haliny Elczewskiej. Z Alą Elczewską będzie można porozmawiać także podczas spotkania „Gdybyś to Ty był uchodźcą…”. Opowie o swoich doświadczeniach z perspektywy psychologa, od 20 lat pracującego z uchodźcami w Danii. Propozycją dla nauczycieli będą warsztaty „Stop przemocy w szkole”, zorganizowane przez EduKABE – Fundację Kreatywnych Rozwiązań.
Zapraszamy do udziału we wszystkich wydarzeniach. Więcej informacji i szczegółowy program Kolorowej Tolerancji dostępny jest na stronie: www.centrumdialogu.com.
—
Eliza Gaust – kulturoznawczyni. Koordynatorka projektów kulturalnych w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana. Organizatorka łódzkiej Żywej Biblioteki. Pomysłodawczyni projektu OPOWIEDZ SIĘ.
You must be logged in to post a comment.