EDUKACJA PODMIOTOWA – cykl spotkań
19 i 20 maja w Łodzi, odbędą się pierwsze spotkania z cyklu EDUKACJA PODMIOTOWA – trendy w edukacji wolnościowej. Gośćmi będą m.in. dr MAREK KACZMARZYK autor nowości wydawniczej Szkoła Neuronów oraz prof. KRZYSZTOF SZMIDT autor Pedagogiki Twórczości.
W ostatnich latach zmiany cywilizacyjne przyspieszyły. Podejście do wychowywania dzieci również ewoluuje. Rodzice i specjaliści coraz częściej akcentują podmiotowość oraz indywidualne potrzeby dziecka. Powoli zmienia się również dominujący system edukacji, którego model powstał w dziewiętnastym wieku. Procesy te generują potrzebę rozmowy i poszukiwania nowych modeli kształcenia – modeli adekwatnych do współczesnej wizji człowieka i wiedzy o jego rozwoju. Dyskusję o nowych modelach kształcenia inicjują najczęściej ruchy edukacji akcentującej podmiotowość dziecka: placówki działające w systemie Montessori, szkoły Waldorfskie, szkoły wzorowane na Summerhill, szkoły oparte na edukacji demokratycznej i wolnościowej, jednostki oparte na nauce w domu i edukacji opartej na zainteresowaniach, potrzebach i celach ucznia/uczennicy.
Najefektywniejszym nowym systemem edukacji jest fiński model kształcenia. Podobne zmiany zachodzą również w Polsce: tysiące dzieci korzysta z różnych form kształcenia poza szkołą systemową, a polskie placówki nadal rozwijają rozwiązania edukacyjne. Celem zamierzanego spotkania jest omówienie przykładów innowacyjnych praktyk edukacyjnych oraz dialog dotyczący rozwiązań wynikających z najnowszych badań nad rozwojem poznawczym i emocjonalnym dziecka i najbardziej korzystnych z punktu widzenia jego potrzeb.
Do udziału w spotkaniu zapraszamy pedagogów, rodziców, wszystkie te osoby, które poszukują odpowiedzi na pytanie: jak powinna wyglądać współczesna edukacja?
Łódź jest wyjątkowym, pod tym względem, miejscem na mapie Polski. To w Łodzi powstał pomysł festiwalu Rodzicielstwo Bliskości, który wychodzi z założeń podobnych do tych, które przyświecają poszukiwaniu nowych metod kształcenia. W Łodzi ilość placówek akcentujących podmiotowość dzieci, i zaangażowanych w nie osób, jest jedna z największych w Polsce.
Wydarzenie organizuje Fundacja Pracownia Edukacyjna. Spotkania odbędą się w Klubie DOM na OFF Piotrkowska.
Szczegóły wydarzenia, zapisy: www.konferencja.pracowniaedukacyjna.pl Zapraszamy również na kanały społecznościowe https://www.facebook.com/FundacjaPracowniaEdukacyjna/ i https://www.instagram.com/pracowniaedukacyjna/.
Kontakt z mediami: Agnieszka Janowska 664116524
PROGRAM
PIĄTEK / 19.05.2017
13.00 – 15.00 wykład dr MAREK KACZMARZYK
Najnowsze osiągnięcia z zakresu neuronauk oraz ich znaczenie w praktyce szkolnej.
15.00 – 15:30 – rozmowa po wykładzie, pytania
Miejsce: KLUB DOM, Off Piotrkowska ul. Piotrkowska 138/140, 90-062 Łódź
Równolegle:
13:00 – 15:00
Warsztaty ceramiczne dla dzieci.
Miejsce: PRACOWNIA INDYGO Off Piotrkowska ul. Piotrkowska 138/140, 90-062 Łódź
Dzieci będą przebywać pod opieką Dominiki Karczewskiej (pracownia INDYGO) i tutora z kwalifikacjami pedagogicznymi z PRACOWNI.
SOBOTA / 20.05.2017
11.00 – 12.30 wykład prof. Krzysztof Szmidt
Wychowanie do twórczości i rozwijanie postawy twórczej
12:30 – 13:00 pytania, rozmowa po wykładzie
13:00 – 14:00 mgr Janusz Żmijski
Projekt jako metoda wspierająca kreatywność
14.30 – pytania, rozmowa po wykładzie,
Miejsce: KLUB DOM, Off Piotrkowska ul. Piotrkowska 138/140, 90-062 Łódź
Równolegle:
11:00 – 15:00 Warsztaty plastyczne dla dzieci.
Miejsce: Off Piotrkowska ul. Piotrkowska 138/140, 90-062 Łódź
Dzieci będą przebywać pod opieką tutora z kwalifikacjami pedagogicznymi z PRACOWNI.
Patroni:
Cohabitat, Łódzkie Mamy, Czas Dzieci, Juniorowo, Miasto Ł
You must be logged in to post a comment.