CHLE(BULE)K – JAK GRAĆ, JAK UPIEC
Połączenie przepisów na chleb i opisów gier wydaje się karkołomne, lecz przecież tradycja wypieku pieczywa i zwyczaj spędzania wolnego czasu – to elementy obecne w każdej kulturze i jednocześnie te, jakie zawsze przywożą ze sobą podróżujący i emigranci.
Chlebulek – to zabawne połączenie słów „chleb” i „bule” (spolszczona nazwa gry bulle) i jednocześnie tytuł projektu, jaki w roku 2015 realizowała łódzka Fundacja Instytut Działań Twórczych, a jednym z jego rezultatów jest przewodnik „Chle(bule)k – jak grać, jak upiec”. Oprowadza nas po tradycjach kilku krajów europejskich związanych z grami outdoorowymi i wypiekiem pieczywa. Czytelnik znajdzie w nim przepisy na chleb oraz instrukcje gier i zabaw z Finlandii, Francji, Grecji, Polski, Rosji, Szwecji i Wielkiej Brytanii.
Połączenie przepisów na chleb i opisów gier wydaje się karkołomne, lecz przecież tradycja wypieku pieczywa i zwyczaj spędzania wolnego czasu – to elementy obecne w każdej kulturze i jednocześnie te, jakie zawsze przywożą ze sobą podróżujący i emigranci. Przebywanie z najbliższymi, przyjaciółmi oraz dzielenie się posiłkiem potrzebne jest nam, byśmy czuli się spełnieni i zrealizowani, byśmy mieli z kim dzielić swoje troski i radości.
Podstawowymi składnikami każdego pieczywa jest zboże i mąka, a jego charakter zależy od kultury, religii, czynników geograficznych, od tego, czy żyjemy na Północy, czy na Południu, jakie zboża uprawia się w danym regionie. I tak, na Północy chleb będzie bardziej kaloryczny, słodki, pełnoziarnisty, by dodawał energii na cały dzień. Na Południu spotkamy raczej lżejsze pieczywa z mąki pszennej, piękne bagietki i pity. Jak je upiec? Dowiecie się z naszych przepisów na podpłomyki, knäckebröd, joululeipä, flowerpot-bread, chleb polski i borodyński, pitę i bagietkę.
A jak jest z zabawą? W każdym miejscu na świecie ludzie bawią się i grają, niezależnie od wieku i pozycji społecznej. Każdy z nas od dzieciństwa uczył się funkcjonowania w grupie, współdziałania poprzez zabawę. Uczyliśmy się gier i wyliczanek od naszych rodziców, dziadków i starszych kolegów. Gry podwórkowe są dobrą okazją, by spędzić czas w miłej atmosferze z przyjaciółmi czy wielopokoleniową rodziną. Zajrzyjcie do naszego przewodnika „Chle(bulek)” i dowiedzcie się, jak grać w kubb, molkky, bulle, croquet, gorodki, klipę, quoits!
Skąd wziąć przewodnik „Chle(bule)k – jak grać, jak upiec”? Otrzymasz go bezpłatnie: wyślij zgłoszenie na adres: maja.fundacja.idt@gmail.com. Publikacja przeznaczona jest dla animatorów, osób pracujących z młodzieżą, seniorami, również w środowiskach międzynarodowych, ale także dla pasjonatów gier, gotowania i… przyjemnego życia.
—
Publikacja jest podsumowaniem działań z 2015 roku, w których wzięło udział kilkuset mieszkańców Łodzi: warsztatów, spotkań „Gramy w parkach”, Festiwalu Chleba i Zdrowia oraz Łódzkiego Turnieju Gier Tradycyjnych. Projekt „Chle(bule)k – festiwal kultury i chleba” jest dofinansowany ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.