Chanuka

Chanuka. Foto Łukasz Klimczak.
Dawniej niż dawno temu, dalej niż za siedmioma górami i dużo dalej niż za siedmioma rzekami, jak podpowiadają nam literki z chanukowej zabawki – drejdla – „wielki cud stał się tam”. Uratowano istnienie jednej z pierwszych monoteistycznych religii świata – judaizmu.
Jeszcze nie tak dawno temu, w Polsce, podczas trwającego osiem grudniowych dni Święta Świateł, bo tak też nazywana jest Chanuka, płonęły w oknach bardzo wielu polsko-żydowskich domów specjalne świeczniki, chanukije. Dzięki uprzejmości Muzeum Miasta Łodzi, 17 grudnia, w pałacu Izraela Kalmanowicza Poznańskiego, łódzki rabin Dawid Szychowski zapalił szóstą świeczkę chanukową. I jak wspomniał w swoim wykładzie, Chanuka, która jest świętem bezpretensjonalnym z prostą i zarazem piękną symboliką, może być obchodzona przez każdego, nie tylko przez wyznawców judaizmu. A czego nam więcej trzeba w środku ponurej, mokrej, szarej zimy? Więcej światła i jeszcze dłuższych świąt – ośmiu dni prezentów, ośmiu dni tańca, zabawy, gry w drejdla (zasady chętnie wyjaśni sam rabin w łódzkiej gminie – zatem zapraszamy), pączków i radości z bycia razem. Wszystko to nie tak dawno działo się w pałacowych wnętrzach. O znaczeniu Chanuki i jej korzystnym wpływie na poziom witaminy D w organizmie opowiadać można godzinami. Łódzka Gmina Wyznaniowa Żydowska planuje co roku, wspólnie ze wszystkimi łodzianami, celebrować Święto Świateł. Zatem, chociaż do kolejnego jeszcze prawie rok, przygotujmy pytania dotyczące chanukowych historii i wygodne buty do tańca na tegoroczne Święto, które będziemy wspólnie obchodzić od 2 do 10 grudnia.
****
Iza Desperak – socjolożka z Bałut.
Podoba Ci się ten artykuł? Tutaj możesz wesprzeć kolejny: https://zrzutka.pl/4n584m
Łódzka Gazeta Społeczna „Miasto Ł” jest gazetą bezpłatną, opartą na obywatelskim zaangażowaniu. Pomóż nam zebrać środki na dalsze działanie.
Jeżeli chcesz nas wspierać regularnie, zleć w swoim banku przelew stały:
Fundacja Spunk
Nr konta: 83 1750 0012 0000 0000 3823 8337 Raiffeisen Polbank
W tytule: „Darowizna na Miasto Ł”.