Atrakcyjne łódzkie rynny
Osiem ogrodów deszczowych – instalacji, które pomogą wykorzystać deszczówkę zanim spłynie do kanalizacji, zrealizowała wraz z mieszkańcami Łodzi Fundacja Sendzimira. Pilotażowy w skali kraju projekt prowadzony w naszym mieście właśnie się kończy. Łódzkie rynny okazały się dla niego idealne!
Fale miejskich męczących upałów, a potem nagłe burze i gwałtowne deszcze, niewydolne studzienki kanalizacyjne i lokalne podtopienia – tak wyglądał łódzki krajobraz latem. Podczas ulew szczelnie zabudowane powierzchnie nie pozwalają wodzie wsiąkać, powodując ogromne kałuże na chodnikach i parkingach albo zalewając piwnice. Kilka godzin później nie ma już po niej śladu – w końcu spływa do kanalizacji, a na placu boju zostają wymagające podlewania drzewa, trawniki i nasadzenia, dla których woda jest znowu towarem deficytowym.
Szansą na zagospodarowanie cennej wody opadowej są ogrody deszczowe – szczelne zbiorniki w pojemniku lub gruncie, które poprzez odpowiednio dobrane warstwy roślin, mieszanki ziemi z piaskiem, piasku i żwiru zatrzymują deszczówkę w krajobrazie, jednocześnie ją oczyszczając. Nadmiar wody z takiego zbiornika może być rozprowadzony rurami drenującymi na tereny zielone w najbliższym sąsiedztwie lub odprowadzony do kanalizacji deszczowej, z której już oczyszczona trafia do rzeki.
– Im większe miasto, im bardziej szare i zabetonowane, tym większa jest potrzeba szukania prostych sposobów na polepszenie jakości życia mieszkańców! Łódź jest idealna, bo jest tu mnóstwo rynien, które nie spełniają swojej funkcji, a woda np. leje się po budynku i podmywa fundamenty. Nie trzeba czekać na decyzje i działania władz lokalnych – można za zgodą zarządcy terenu zbudować taki zbiornik! – wyjaśnia Elżbieta Urbaniak, koordynatorka projektu i inicjatorka budowy pilotażowych ogrodów w Łodzi.
– Marzy mi się, by w śródmieściu stworzyć taki obywatelski ruch zagospodarowania rynien. Tak jak wrocławianie mają swoje krasnale, my moglibyśmy budować takie ogrody – ich forma może być najrozmaitsza. Może wpisywać się w architekturę budynku, przy którym się znajduje – dodaje aktywistka.
„Projekt Łódzkie Ogrody Deszczowe – edukacja o zrównoważonym gospodarowaniu wodą w mieście” był realizowany od maja bieżącego roku. Podczas cyklu warsztatów Fundacja Sendzimira wspólnie z Łodzianami stworzyła 8 modelowych ogrodów przy obiektach dostępnych publicznie. Mam nadzieje, że już wiosną powstaną nowe, stworzone przez mieszkańców i mieszkanki.
„Projekt Łódzkie Ogrody Deszczowe – edukacja o zrównoważonym gospodarowaniu wodą w mieście” dofinansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w Łodzi był realizowany od maja bieżącego roku.
Gdzie można zobaczyć ogrody deszczowe w Łodzi?
1) WI-MA Strefa działań alternatywnych w pofabrycznej przestrzeni przy al. Piłsudskiego 135 w Łodzi. Dwa ogrody.
2) Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych, ul. Zachodnia 54/56.
3) Centrum Zajęć Pozaszkolnych Nr 2 w Łodzi, ul. Sopocka 3/5. Dwa ogrody.
4) Ośrodek Pomocy Społecznej Sióstr Misjonarek, ul. Struga 90 a.
———————————-
Materiały informacyjne – filmy i broszury instruktażowe dotyczące budowy ogrodów deszczowych – są dostępne na stronie: www.sendzimir.org.pl/publikacje/ogrody-deszczowe
Dodatkowe informacje – strona projektu: www.sendzimir.org.pl/lodzkie-ogrody-deszczowe
Magdalena Wojtuch, tel.: 501 497 638, email: magdalena.wojtuch@sendzimir.org.pl